Bývalé královské město Kadaň leží v Ústeckém kraji, nedaleko Chomutova na straně jedné a na druhé kousek od Klášterce nad Ohří. Ačkoliv se Kadaň neřadí mezi velká města (má přibližně 18tis. obyvatel), nabízí toho možná mnohem více než kterékoli město větší. Při naší dvoudenní návštěvě jsme se ubytovali přímo v historickém centru města, konkrétně v Penzionu Bílý beránek. Odtud jsme vyráželi na procházky městem. Základ je určitě blízké náměstí, opevnění, Katova ulička, Nábřeží Maxipsa Fíka nebo Františkánský klášter. Ale začněme pěkně od začátku.
Ubytování
Jak již u nás bývá zvykem, ubytování jsme si našli přes Booking.com. Penzion Bílý beránek byl nejlepší volba nejen díky ceně, ale hlavně díky své poloze, která je hned v historickém centru. Parkovat lze přímo před penzionem nebo naopak za ním, kde je parkovacích míst mnohem více. Pak jen projdete parčíkem a jste v penzionu. Výhodou je, že má penzion i zadní vchod a tak jej nemusíte s kufry nebo taškami obcházet. Určitě ale nejprve doporučuji se ubytovat, tedy převzít klíče a až pak nosit tašky. Proces ubytování probíhá v restauraci, která k penzionu přináleží.
Náměstí
Celé náměstí je velmi hezky zrekonstruováno a vévodí mu několik památek. Uprostřed stojí barokní Sloup Nejsvětější Trojice a směrem k Mikulovické bráně (pěší zóna, odkud přijdete, pokud bydlíte u „beránka“) uvidíte bíle zářící radniční věž. Mikulovická brána nebo též známá jako Svatá brána byla dříve nejdůležitější část – byla to totiž vstupní brána do města :-)
Téměř přesně naproti věži je pak nejužší ulička, přesněji Katova ulička, která měří ve svém nejužším bodě 66,1cm.
Městské opevnění
Katovou uličkou přijdete na místo, kde stojí pranýř a kolo, používané k trestu lámání kolem.
Příjemné je, že na obou mučících/popravčích nástrojích je cedulka s vysvětlením k čemu byly používány. Zároveň se zde i dozvíte, proč se Katova ulička jmenuje zrovna takto, kdo skrze ní chodil a proč tomu tak bylo.
Odtud se můžete projít po městském opevnění, které je o úroveň níže než náměstí a vede zhruba v půlkruhu okolo náměstí. Aby nebyla cesta příliš nudná, jsou po cestě rozprostřeny různé sochy od různých autorů.
Cestičkou po opevnění se dostanete k Žatecké bráně, respektive k barkabánu, který sloužil jako předsunutá obrana. Nalevo od Žatecké brány je další část opevnění, ze které je krásný výhled na protékající řeku Ohře, Kostel Stětí svatého Jana Křtitele anebo Nábřeží Maxipsa Fíka (na fotce i s Orlojem – v roce 1410 totiž Mikuláš z Kadaně sestavil Staroměstský orloj a tak si v Kadaně svého rodáka připomínají touto replikou).
Nábřeží Maxipsa Fíka
Stavba nábřeží probíhala v letech 2005-2011 a spolykala celkem 138 849 056 Kč (zdroj Wikipedie). Výsledek ale stojí skutečně za to. Nábřeží je vlastně cyklistická a pěší promenáda podél Ohře, která je posázena lavičkami a různými atrakcemi pro děti. U hotelu Split je tak například kolo pro křečky (ať už ty dětské nebo dospělácké), kolotoč ve formě dvou jízdních kol, koryto kam je voda vháněna ručně točením kliky a spoustu dalšího. U hotelu Split je také amfiteátr, tzv. AmFík, kde se v létě pořádají různá divadelní přestavení.
U hotelu je také přívoz, který je ovládán ručně, ale funguje až v sezóně, tedy až od května.
Promenádou se lze dostat až k přehradě, u které jsou opět atrakce pro děti (hlásné trouby, kormidlo, gong), ale i pro skejťáky a pro pěší je zde pak Lávka Víta Brandy, tedy architekta, který vedl realizaci celého nábřeží. Lávka je výjimečná tím, že zakončuje celé nábřeží a umožňuje cyklistům překonat výškový rozdíl přehrady bez nutnosti použití schodů.
Františkánský klášter
Z vrcholu přehrady je možné pokračovat cyklostezkou dále anebo odbočit vpravo a dostat se tak do prostoru Františkánského kláštera a jeho zahrad. V zahradách je vinice a jsou zde chována různá zvířátka od ovcí, přes malého poníka až po vážně velkého divočáka.
Klášter jako takový je samozřejmě přístupný a už před vchodem je interaktivní průvodce s číselnou klávesnicí, který vysvětlí a povypráví vše potřebné.
Od kláštera pak směrem k Mikulovské bráně vede Křížová cesta, zobrazující křížovou cestu Ježíše Krista, jeho Ukřižování a Nanebevstoupení.
Cesta se skládá ze sedmi soch (kapliček), které vznikly v letech 1694 – 1699.
Před Mikulovskou branou je pak malý parčík s fontánkami, které jsou, zejména v teplých dnech, obrovským lákadlem snad pro všechny děti :-)
Z Kadaně pak naše cesta zamířila na nedaleký hrad Hasištejn, ale o tom až zase příště.
Zajímavosti
Hrdelní právo v Kadani
V královském městě Kadani vykonával ve 13. a na počátku 14. století hrdelní právo purkrabí sídlící na Kadaňském hradě.
Těžké zločiny vyšetřovaly městská rada nebo městský soud, odvolací instancí byly v případě Kadaně příslušné orgány Starého Města pražského, ve vybraných kauzách též panovník.
V Kadani pozdního středověku a raného novověku představovaly popravy celkem běžnou podívanou, ať už šlo o stínání, oběšení nebo pohřbení zaživa. Křivá přísaha byla trestána vytržením jazyka, menší přestupky uvázáním k pranýři na hlavním náměstí.
Městská šatlava bývala ve věži Svaté brány, posléze na radnici a od 17. století v budově přiléhající k Vodní bráně, v níž se nalézala i mučírna. Právem útrpným, totiž za použití španělské boty a pálením pochodní, zde byla roku 1723 vyslýchána děvečka z Kadaňské Jeseně, obviněná z vraždy dítěte.
Cesta k popravišti začínala pro odsouzence před městskou radnicí, kam si jej přicházel se svými pacholky převzít kat, mířící sem právě Katovou uličkou. Delikvent byl za vyzvánění zvonu z radniční kaple a velkého shluku obyvatelstva veden městem k Žatecké bráně a dále Špitálským předměstím buď k šibenici nebo popravnímu špalku. Výjimečně i k ostrovu Písečná hlava, kde byly například roku 1519 utopeny v Ohři dvě zlodějky.